W przeszłości, a także ostatnio, podjęliśmy działania na stronach oraz całych systemach wymiany linków, które agresywnie i celowo naruszały nasze wytyczne. Chcemy wykorzystać tę okazję, aby dodatkowo przypomnieć, że owe manipulacyjne systemy wymiany linków nie są zgodne z naszymi wskazówkami dla webmasterów. Informujemy, iż nadal będziemy podejmować odpowiednie działania, jeśli napotkamy sztuczne linki, które są niezgodne z naszymi wytycznymi.

Ten post ma na celu wyjaśnienie, jakiego rodzaju linki są uważane przez Google za szkodliwe dla pozycji i ogólnej reputacji Twojej witryny. Chcemy również przypomnieć, co zrobić jeśli na Twojej stronie zostały podjęte działania ręczne.

Jakie linki mogą być uznane przez Google za szkodliwe?
  • Linki kierujące do Twojej witryny
Uczestnictwo w programach wymiany linków, czyli kupowanie linków, które przekazują PageRank w celu manipulacji wynikami wyszukiwania jest niezgodne z naszymi wskazówkami.

Zgodnie z jednym z ostatnich postów Matt’a Cutts’a “The decay and fall of guest blogging for SEO” zauważyliśmy, że charakter i praktyka gościnnych blog postów zmieniła się na przestrzeni lat z szanowanej działalności do dość nachalnego sposobu zdobywania linków, przyczyniając się do masowego powstawania stron z publikacjami o niskiej jakości zamiast stron, które dostarczałyby użytkownikom dodatkowe spostrzeżenia na określony temat.

Podobnie, linki z artykułów i katalogów mogą byc nienaturalną metodą pozyskiwania linków. Więcej szczegółów na ten temat w tym filmie.
  • Linki wychodzące z Twojej strony
Pragniemy przypomnieć, odnośnie linków wychodzących z Twojej strony lub bloga, że techniki takie jak sprzedaż linków przekazującyh PageRank, bardzo wyraźnie naruszają nasze wytyczne. Całe sieci blogów tzw. ”zaplecza” tworzone wyłącznie w celu umieszczenia linków do manipulowania pozycją danej strony, nie są zgodne z naszymi wskazówkami dla webmasterów.

Gorąco zachęcamy do uważnego przeczytania naszych wskazówek dla webmasterów i rozpoczęcia analizy profilu linków w celu upewnienia się, że nie jest on niezgodny z naszymi wytycznymi. Jeśli uważasz, że niektóre linki są podejrzane, należy je usunąć lub poprosić o to agencję z którą współpracujesz.

Jeśli uważasz, że dana strona internetowa wykorzystuje techniki niezgodne z naszymi wytycznymi lub inni webmasterzy kontaktują się z Tobą oferując wymianę linków, możesz wysłać Zgłoszenie płatnych linków, aby pomóc nam podnieść jakość wyników wyszukiwania.

Co należy zrobić, jeśli na Twojej stronie zostały podjęte działania ręczne?

Google ocenia i nieustannie poprawia jakość wyszukiwania, korzystając z algorytmów, jendakże w stosunku do witryn, które naruszają nasze wskazówki podejmujemy też tzw. ręczne działania, np. obniżenie ich pozycji, a nawet usunięcie z naszych wyników wyszukiwania.

Jeśli na Twojej stronie zostały podjęte działania ręczne, będzie można zobaczyć tę informację na twoim koncie Google Webmaster Tools , przejdź do → Ruch związany z wyszukiwaniem → Ręczne działania. Po odpowiedniej analizie i naprawie witryny, będzie można złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie. Ważne jest, aby podjąć te działania - analiza i naprawa - przed złożeniem wniosku.

W przypadku linków do Twojej strony, działanie te oznaczałyby: skontaktowanie się z webmasterami - prosząc ich, aby usunęli problematyczne linki ze swoich stron. W ostateczności, jeśli nie nie jesteś w stanie usunąć linków możesz się ich zrzec poprzez Narzędzie do Zrzekania się linków .

W przypadku linków wychodzących z Twojej strony, takich jak płatne linki kierujące z Twojej strony do drugiej, należy je usunąć lub dodać atrybut rel = "nofollow" .

Jeśli masz jakieś uwagi lub pytania zapraszamy na nasze forum dla webmasterów.