Konsekwentnie staramy się udostępnić wszystkie informacje dostępne w Internecie. Jednak nie każda strona, na którą natrafiają nasze boty indeksujące, stanowi wartościowe źródło informacji. Liczne strony to tzw. spam, czyli witryny stworzone wyłącznie w celach komercyjnych, bez żadnej treści lub z treścią niezgodną z opisem strony. Każdy użytkownik może pomóc w rozpoznawaniu spamu w wynikach Google, najlepiej zgłaszając go przez autoryzowany raport lub (dla tych którzy nie posiadają bezpłatnego konta Google) poprzez raport anonimowy.

Co to jest raport spamu?

Raport spamu to strona stworzona dla użytkowników, którzy korzystając z Google z nim się zetknęli. Klikając tutaj, możecie zgłaszać strony, które wykraczają poza wytyczne Google dla webmasterów, tzn. na przykład zawierają ukryty tekst w takim samym kolorze jak tło strony lub przy użyciu niektórych stylów CSS itp.

Kiedy należy zgłosić spam?

Przy ewidentnych wykroczeniach poza wytyczne Google dla webmasterów, takich jak ukryte słowa kluczowe lub przekierowania ze stron zindeksowanych na inne, o kompletnie innej zawartości oraz w przypadku stron z automatycznie generowaną, bezwartościową treścią, niewątpliwie zgłoszenie spamu ma sens. Początkującym webmasterom w rozpoznawaniu spamu, mogą pomóc wytyczne Google na ten temat. Kierując się licznymi prośbami naszych użytkowników, udostępniliśmy również formularz, na którym można zgłosić strony podejrzewane o branie udziału w wymianie linków lub oferujące płatne linki. Więcej informacji na temat linkowania możecie uzyskać czytając post pt.: Linkowanie.

Jak należy zgłaszać spam?

Klikając na ten link można bezpośrednio zgłosić spam w naszym indeksie. Daje on następujące możliwości:
  • wpisanie słówka lub frazy, której szukaliście
  • podanie adresu strony Google ze zaspamowanymi wynikami
  • podanie adresu strony, której dotyczy raport, tzn. samego spamu
  • podanie typu spamu, np. ukryty tekst lub linki
  • oraz dodanie osobistego komentarza.
Wasz komentarz jest szczególnie cenny, dlatego bardzo zachęcam do korzystania z niego przy zgłaszaniu spamu. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą również podawać przykłady kodu źródłowego stron, których dotyczy raport.

Co robi Google z raportem spamu?

Wszystkie zgłoszone raporty spamu są traktowane bardzo poważnie. Wyciągane z nich wnioski wpływają na rozwój nowych algorytmów, które mają w przyszłości ulepszyć wyniki naszej wyszukiwarki. Niekiedy są również podejmowane kroki przeciwko stronom, na których ewidentnie są stosowane nieetyczne techniki, w celu zajęcia wyższych pozycji w wynikach. Nie należy oczekiwać od Google odpowiedzi na zgłoszenie, aczkolwiek jego skutki z reguły można stwierdzić po pewnym czasie, ponownie sprawdzając jakość wyników. Więcej informacji na ten temat można uzyskać czytając poprzedni post w języku angielskim.

Kiedy nie należy używać raportu?

Nie należy używać raportu do prób wyindeksowania własnej strony, zażaleń odnoszących się do pozycji własnej strony w SERP w porównaniu do konkurencji, skarg na temat stron o etycznie kontrowersyjnej treści lub takich, z którymi się nie zgadzamy. Z tego typu problemami najlepiej należy się skierować do polskiej grupy dyskusyjnej dla webmasterów, jest to forum dyskusyjne, na którym użytkownicy jak i pracownicy Google sobie nawzajem pomagają.

W chwili obecnej zespół Google otrzymuje liczne, wartościowe zgłoszenia spamu od polskich użytkowników. Wszystkim tym, którzy pomagają nam w ulepszaniu naszych wyników, pragniemy serdecznie podziękować. Proszę kontynuujcie wysyłanie raportów, jeżeli zauważycie spam. Wasze wsparcie jest dla nas bardzo istotne.